Menu

Pocket Guide to Handguns

28 maja, 2019 - Biblioteczka.
Pocket Guide to Handguns

Rusza nowy dział, nie wiem jak długo będzie się coś tu pojawiało ale rusza. Moja biblioteczka związana z bronią palną nie należy do imponujących ani ze względu na ilość woluminów, ani na rzadkość pozycji. Jednak i tak postanowiłem się z Wami podzielić opiniami na temat poszczególnych książek. Może niektóre wzbudzą Wasze zainteresowanie albo zgoła okażą się nieprzydatne.

Na początek będzie króciutka wstawka o „Pocket Guide to Handguns: Identification and Values 1900 to Present”. Jak sama nazwa sugeruje, jest to rodzaj podręcznego klucza do identyfikacji i wyceny broni. W układzie bardzo mi przypomina polskie katalogi monet kolekcjonerskich, z tym że nie są tu tak dokładnie wyszczególnione poszczególne ”odmiany” czy producenci broni.

Choć na 188 stronach zamieszczono sporą ilość modeli broni, jednak jak wspomniałem, brakuje tu bardziej dokładnego wyszczególnienia ich odmian i kalibrów. Powoduje to, że w obrębie jednego modelu rewolweru czy pistoletu ale produkowanego w różnych kalibrach, mamy sporą rozpiętość wyceny. Różnice sięgają często kilkudziesięciu procent.

Z racji tego, że książka została wydana 1993 roku, wycena prezentowanych pistoletów, także znacznie odbiega od obecnej. Na ten przykład: Ruger SP101 jest wyceniany w katalogu na 245$-305$ gdzie obecna jego cena na portalu gunbroker.com wacha się pomiędzy 300$ a 750$ zależnie od kalibru. Nie przeszkadza to jednak w żaden sposób w tym aby wykorzystać katalog do zorientowania się w samych różnicach pomiędzy cenami różnych modeli i marek broni krótkiej. Należy jednak pamiętać, że wyceny dotyczą rynku amerykańskiego. Nie zawsze to co u nas jest stosunkowo tanie jest wyceniane podobnie w USA.

Największą wadą katalogu są jednak słabej jakości zdjęcia. Nie dość, że nie zachowują żadnej skali, co jeszcze byłoby do zaakceptowania, to są często bardzo marnej jakości zbliżonej do kserokopii.

Czy w takim razie warto zakupić tą pozycję? Jeśli ma wejść w skład większego zamówienia to można rozważyć jej pozyskanie. Jednak nie liczcie, że sprawdzi się jako klucz do rozpoznawania lub wyceny broni. Raczej przydatna jest jeśli zechcesz sprawdzić w jakich kalibrach i czy w ogóle był produkowany jakiś model broni.

Mimo wszystko mam i cieszę się z posiadania.

Podziel się ze mną swoją opinią.

%d bloggers like this: