Menu

FN 1906 (1905) pistolet na muchy. Broń kolekcjonerska.

8 lipca, 2019 - Kącik kolekcjonera
FN 1906 (1905) pistolet na muchy. Broń kolekcjonerska.

Zrąb tego artykułu wyszedł spod ręki mojego przyjaciela Bogdana. Pozwoliłem sobie jednak dodać kilka słów od siebie a także kilka zdjęć ze swojej kolekcji. Osobiście nazywam go „pistoletem pokerzysty”. Nabój niewielkiej mocy oraz szczątkowe przyrządy celownicze nie służą celności i wartości „bojowej”. Jednak maleńkie gabaryty czynią z niego ciekawą broń ostatniej szansy.

FN 1905

W roku 1905 r. amerykański konstruktor John Moses Browning opracował nowy nabój kal. 6,35 mm (.25ACP) oraz pistolet o małych wymiarach i niewielkiej masie. Konstrukcja charakteryzowała się nieruchomą lufą, nieryglowanym zamkiem swobodnym oraz bezkurkowym mechanizmem spustowo-uderzeniowym (tzw. bijnik).Pomysł na maleńki „pistolet do kieszeni kamizelki” (vest pocket pistol) zaświtał Browningowi już na początku roku 1904. Zaproponował wówczas zakładom Colta w Hartford opracowanie nowej wersji Colta 1903 Pocket Hammerless ale uproszczonej, z iglicznym mechanizmem odpalającym zamiast kurkowego i pozbawionej bezpiecznika nastawnego, a przede wszystkim zminiaturyzowanej do nieznanej dotąd wielkości. Firma Colt nie podjęła tematu wychodząc z założenia, że 18 cm długości Colt 1903 mający „kieszonkowość” w nazwie jest wystarczająco mały…..Czego nie chcieli Amerykanie – szybko przyjęli Belgowie z Fabrique Nationale w Herstal, z którymi John Moses Browning miał zawartą od 1897 roku umowę. Produkcję tych pistoletów rozpoczęto w Fabrique Nationale pod oznaczeniem Browning FN 1906. Choć w USA często jest określany mianem FN Browning Model 1905, ja (Minionek) uważam toą nazwę za właściwą dla pierwszej wersji pistoletu, opatentowanej właśnie w 1905 roku. Konstrukcja Browninga odniosła duży sukces handlowy. Początkowo pistolet produkowany był bez bezpiecznika nastawnego szybko jednak, bo już w 1906, doczekał się tej praktycznej modyfikacji. Jednak nie obeszło się tu bez pewnego zagmatwania. Zgodnie z dostępnymi rysunkami patentowymi, pistolet miano wyposażyć w zaczep ułatwiający rozkładanie pistoletu. Ostatecznie wyewoluował on w pełnoprawny bezpiecznik… ale w dwóch wersjach. Pierwsza z nich przypomina bezpiecznik zastosowany choćby w Colcie 1908, jednak trudno stwierdzić czy miał on pełnić rolę pełnoprawnego bezpiecznika, czy też głównie zaczepu ułatwiającego rozkładanie. Jednocześnie zaczęto produkować wersję z najpopularniejszym bezpiecznikiem drugiego typu. Nie jest jasne, dlaczego użyto dwóch różnych bezpieczników. Wydaje się jednak że wszystkie zabezpieczenia w stylu Colta mieszczą się w zakresie numeracji 165 000 i 175 000, podczas gdy modele wyposażone w bezpiecznik zaczynają się od numeru 130 000.

Wszystkie 3 typy pistoletu.

 Amerykanie jednak szybko poszli po rozum do głowy i uruchomili produkcję w zakładach Colta w Hartford w USA pod oznaczeniem Colt Model 1908 „Vest Pocket” (czyli pistolet „kamizelkowy” – przyp. autora). Prosta budowa, duża pewność działania i znaczne bezpieczeństwo obsługi powodowały, że broń ta — szczególnie przydatna do obrony osobistej — znajdowała wielu nabywców na całym świecie. O jej popularności może świadczyć stały wzrost liczby produkowanych w zakładach „FN ” pistoletów, gdzie wyprodukowano ponad 4 mln sztuk tej broni.

Zobrazowanie wielkości pistoletu.


Konstrukcja pistoletu Browninga i jego nowego naboju kal. 6,35 mm utorowała drogę nowej generacji pistoletów o małych gabarytach, które nazwano kieszonkowymi lub kamizelkowymi. Szczyt popularności osiągnęły one w okresie międzywojennym — były wytwarzane w wielu odmianach, niemal we wszystkich krajach produkujących broń. Niewątpliwe na ich popularność wpłyną fakt, że do lat 30′ XX wieku, w wielu krajach na broń w tym kalibrze nie wymagano pozwolenia.  Pistolet FN Mle 1906 zainicjował modę na pistoleciki kieszonkowe, stanowią jednocześnie niedościgły wzór w swojej kategorii i pozostając w produkcji przez 40 lat.

Pistolet niemal całkowicie rozłożony.
Porównanie zamków.
Zbliżenie na „muszki”.
Porównanie bezpieczników.

Jedna myśl nt. „FN 1906 (1905) pistolet na muchy. Broń kolekcjonerska.

morsu

ciekawostką jest, że w II Rzeczypospolitej oficer był zobowiązany do zakupu własnej broni krótkiej. Tylko niektóre stanowiska służbowe dawały prawo do posiadania broni przedziałowej tzw. broni skarbowej.
Były to głównie stanowiska podoficerskie.
Oficerowie ze względu na koszty oraz wygodę (małe rozmiary oraz masa) chętnie nabywali ww. broń krótką o kalibrze 6.35 (często widać to na fotografiach z tamtego okresu).

Po przyjęcie na uzbrojenie pistoletu wz.35 czyli VISa, proponowano oficerom nabywanie tych pistoletów na tzw. przedpłaty. Potrącano im w ratach sumę 300zł, a pistolety otrzymywali sukcesywnie tak jak tam FB się wyrabiała z produkcją.
Wielu oficerów do września 1939 roku nie otrzymało przedpłaconych VISów.

Odpowiedz

Podziel się ze mną swoją opinią.