Dziś króciutko, bo temat bardzo niszowy a i z racji tego że dotyczy jedynie krótkiego wycinka historii jednej konstrukcji broni kolekcjonerskiej, nie jest zbyt obszerny materiałowo. Przyznam jednak, że to czy amunicja do VISa istnieje, intryguje mnie od dawna Bardzo jednak proszę o zapoznanie się ze, znajdującą się na końcu artykuliku, prośbą czy tam apelem. To BARDZO WAŻNE.
Nie ukrywam, że od zawsze śmieszyło mnie określenie „amunicja do Visa”. No bo jak to? Ot amunicja 9×19 mm, czy każdy nabój tego kalibru włożony do magazynka od Visa staje się tą magiczną amunicją? Może jedynie ten wystrzelony? Czy może musi być polskiej produkcji i być wystrzelony z broni polskiej produkcji? Może nie musi być wystrzelony, wystarczy, że jest polski? Tyle pytań i kompletny brak odpowiedzi. Zadawałem te pytania i nie uzyskałem żadnej informacji poza domysłami. Uznałem więc, że „amunicja od Visa” to po prostu chwyt marketingowy handlarzy. W sumie wszystko od VISa jest automatycznie 10X droższe.
Nie miałem racji! Amunicja stworzona dla VISa istnieje!
Myliłem się! Amunicja stworzona dla pistoletu VIS to fakt, w dodatku mający potwierdzenie w dokumentacji technicznej.
W skrócie wyglądało to tak. 20 czerwca 1932 roku, więc w czasie gdy istniał już prototyp wspomnianego pistoletu, na konferencji w Instytucie Badań Materiałów Uzbrojenia w Warszawie ustalono program prac Biura Studiów skarżyskiej Fabryki Amunicji. W punkcie 5 tego planu możemy przeczytać „Warunki techniczne i odbiorcze na amunicję do rewolweru „Vis”/ amunicja 9 mm Parabellum”. Określenie rewolwer nie jest tu błędem, nazwy pistolet/rewolwer były wtedy używane często zamiennie.
Plan ten zaczęto wprowadzać w życie i w końcu stworzono wspomnianą amunicję. Poddano ją próbom porównawczym z belgijską amunicją 9mm, która okazała się za długa, oraz kilkoma rodzajami amunicji innych polskich producentów. W późniejszym okresie skarżyską amunicję, pod dopracowaniu projektu pod wymagania stawiane przez pistolet VIS, skonfrontowano także z amunicją niemiecką. Wszystkie próby lepiej przeszła amunicja polska.
Należy więc uznać, że polska, przedwojenna amunicja wojskowa 9 mm to jest faktycznie amunicja do VISa! Skoro została zaprojektowana i wyprodukowana z myślą o tej właśnie broni, to chyba jedynie ktoś bardzo uparty uzna inaczej. Odszczekuję więc swoje żarty z tego tematu. Amunicja do VISa jest i koniec!
Źródła:
Michalski P. „Polska amunicja pistoletowa 9mm „Parabellum” 1932-1939” Pogórze 2019
To nie koniec!
Zajrzyjcie pod linki znajdujące się poniżej. Kochana Unia Europejska usilnie pragnie zakazać ołowianej amunicji. Wbrew powszechnej opinii, że dotknie to głównie myśliwych, stracimy na tym wszyscy. Dlaczego nie będę się tu rozpisywał, bo wyjdzie dłuższy tekst niż powyższy wpis. Wszystko macie wyjaśnione w linkach. Czasu na działanie zostało bardzo niewiele.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf1K4jHkoE9AESrO_GzvxlNFEbACQh9no_ls51-z7hKTiOZuQ/viewform
3 myśli nt. „Amunicja do VISa. Czy istnieje?”
Zmień prosze te czarne tło, literki tak się mienią po chwili że nie da się czytać
Może i racja, że pora trochę odświeżyć wygląd.
Teraz nieco lepiej?